Filmy za darmo – Jak uzyskać dostęp do filmów za darmo i legalnie?

Online za darmo cda 20 sierpnia, 2021

Filmy za darmo to coraz większa rzadkość w internecie. Żyjemy w erze usług streamingowych, które absolutnie zdominowały sposób konsumowania popkultury przez większość ludzi. Serwisy takie jak Netflix cieszą się ogromną popularnością, ponieważ są po prostu bardzo wygodne i umiarkowanie tanie – na tyle, że zdołały zepchnąć piractwo treści filmowych z rangi wielkiego zagrożenia do absolutnej niszy. Ludziom często nie chce się już męczyć z programami typu torrent. Wolą po prostu zapłacić kilkadziesiąt złotych miesięcznie w zamian za dostęp do ograniczonej bazy filmów.

filmy za darmo

Filmy za darmo

Prawda jest jednak taka, że filmowe serwisy streamingowe są jeszcze zjawiskiem stosunkowo młodym. Należy mieć koniecznie na uwadze, że dopiero z czasem przyjdzie nam poznać wady takiego sposobu konsumpcji kultury. Jedną z nich widać jednak już teraz.

Jest to swego rodzaju rozwarstwienie, które wynika z tego, że wielkie wytwórnie filmowe chcą mieć swoje własne strony. Serwisy VOD z przepastnymi bazami filmów, za które wymagają sowitych opłat. Gdybyśmy więc chcieli być w obecnych czasach na bieżąco z filmami, musielibyśmy jednocześnie opłacać Netflix, HBO GO, Amazon Prime Video, a także Disney+. Tego rodzaju rozwiązanie nie ma oczywiście racji bytu dla większości osób, ponieważ będzie po prostu za drogie, więc warto zainteresować się tym, co możemy zrobić, żeby konsumować kulturę za darmo i legalnie.

YouTube, czyli strefa klasyki

Wiele osób może się zadziwić takim stanem rzeczy, ale YouTube jest jedną z największych baz filmów pełnometrażowych. Nie tyczy się to oczywiście nowości, lecz jedynie filmów sprzed wielu, wielu lat. W serwisie należącym do Google z łatwością natkniemy się na przykład na przepastną liczbę filmów niemych. Co więcej filmy te niejednokrotnie są czymś więcej niż tylko ciekawostką dla szczególnie zagorzałych kinomanów. Filmy takie jak „Gabinet doktora Caligariego” szokują po dziś dzień i mogą się pochwalić nieśmiertelną warstwą wizualną, która wygląda po prostu obłędnie. YouTube to również filmy dźwiękowe, wśród których warte uwagi są przede wszystkim wczesne horrory i filmy kryminalne z mniej znanymi dziełami Alfreda Hitchcocka na czele. Nie można zapominać również o tym, że na tej platformie znajdziemy również mnóstwo filmów nakręconych przez nowych twórców. Aspirujących i ambitnych, którzy udostępniają swoje dzieła całkowicie za darmo.

Archiwa

Bardzo dobrą opcją jest również wyszukiwanie różnego rodzaju archiwów. Znamienitym przykładem jest w tym przypadku archiwum Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, w którym możemy obejrzeć za darmo zrekonstruowane cyfrowo wersje klasycznych dzieł Krzysztofa Kieślowskiego i innych, zasłużonych reżyserów. Bardzo interesującą propozycją jest również Internet Archive, czyli przepastne archiwum całego internetu, składające się z plików tekstowych, obrazów, dźwięków, filmów, gier i programów. Podobnie jak na YouTube, znajdziemy tam przede wszystkim starsze produkcje filmowe.  Prawa autorskie wygasły i które mogą być dystrybuowane bez jakichkolwiek limitów. Klasyczne filmy tego typu wymagają pewnej cierpliwości, głównie z uwagi na jakość obrazu. Natomiast potrafią być również naprawdę niezapomnianą przygodą i zaoferować widzom znakomite historie.

Kategorie
Udostępniono4

Zostaw recenzję lub opinie

Imię *
Dodaj wyświetlaną nazwę
Email *
Twój adres email (nie będzie publikowany)
Strona www